ademyavas

June 18, 2011

Mezun Çıkınına Koyacağım Son Tavsiye

Filed under: Haberler — ademyavas @ 3:06 pm

Mezun olan öğrenciye ne tavsiye verebilirsiniz? Dört yıl boyunca söylenmedik söz kalmış mıdır? Dün gece Derbent Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 2011 yılı mezunlar yemeğinden dönerken bunları düşündüm. Misafir ağırlar gibi karınca kararınca dört sene boyunca elimizde ne varsa paylaştıksa da yine de bir yolluk hazırlarmış gibi çıkınlarına konulacak son öğüt ne olabilir?

Öğrencilerimle yürüttüğüm bir çalışma son öğüt için çıkış noktam oldu. Seminer çalışması kapsamında 14 hafta boyunca bilişsel haritalama yöntemini kullanarak öğrencilerin turizm sektöründe çalışmaya yönelik düşüncelerini görselleştirdik. Bu görseller içinde dikkat çekici olan mezuniyet aşamasındaki öğrencilerin büyük bir bölümünde iki kavrama aynı anda rastlamış olmamızdır; vizyon genişletmeyi istemek ve iş kaygısı yaşamak istememek. Bir yanda hayallerinin peşinde koşma, kendini bulma isteği, diğer tarafta bir iş sahibi olup ay sonunda kendilerini geçindirecek parayı kazanma arzusu. Her ikisi de gencecik beyinlerde yer etmiş, belki de şimdiden yapacakları seçimlerde kafalarının karışmasına neden olmaya başlamıştır. Vizyonlarını geliştirmek için yeni deneyimlere mi yelken açmalılar, yoksa iş güvencesinin olduğu bir liman mı aramalılar?

Benim öğrencilerimin çıkınına atacağım son tavsiyem hangisini seçmenin doğruluğu üzerine olmayacak. Doğru olan insanın kendisinde saklıdır. Sadece kendi doğrularını bulma yolunda ışık, biraz ışık tutmak istiyorum.

Vizyon geliştirme yolu bedel ödenen bir yoldur. Bilinçli bir arayış, düşünme, sorgulama ve değişmeyi içerir. Tüm bunlar cümle içinde birbirinden virgülle ayrılsa da gerçek yaşamda biraraya geldiğinde yarattığı kaos yıkıcıdır. Yeni bir bina inşa etmek için eskisinin yıkılması misali bildiklerinizi terk etmek, yerine yenilerini koymak, sonra bunları da terk etmek cesaretli olanların işidir. Bu süreç içinde dönüp dolaşıp sık sık kim olduğunuzu sorgulama sokağına çıkarsınız ki bu en yorucu olandır. Bu yolda yürümeyi tercih edenler en büyük desteği en yakınlarından beklerken hayal kırıklığına da uğrarlar. Okul da bitti, artık düzenli bir işin olsun diyen ebeveynleriniz de bu yolda size ilk çelmeyi takan olabilir. Yine de bu yola çıkıyorsanız sizi saygı ile selamlıyorum. Bu yolda yalnız olacaksınız. Ama böyle bir hayat Roma mezarlarında “yaşadı” yazan insanların hayatıdır. Kaybolduğunuzu hissettiğiniz anlarda sizi dinlemek için nerede olduğumu biliyorsunuz.

İş kaygısı yaşamak istememek de bedel ödenen bir yoldur. Başkalarına muhtaç olmamak uğruna hayallerden vazgeçme ödenen en büyük bedeldir. İş kaygısı yaşanmayan bir iş gelecekte kalacak mı sorusu bu yolu tercih edenler adına beni endişelendirse de sofraya konulacak ekmek için hayallerinden vazgeçenleri de saygı  ile selamlıyorum. Bu yolu seçenler adına en büyük endişem ise doğum ve ölüm arasında Roma mezarlarında “öldü” yazan insanların hayatını yaşamalarıdır. Sizler yine de hayallerinizi öldürmeyin, ender bir tohum gibi saklayın ki yeşertebileceğiniz topraklar bulduğunuzda ekebilesiniz. Yolunuzu değiştirmek için cesarete ihtiyacınız olduğu anlarda sizi dinlemek için nerede olduğumu biliyorsunuz.

Sevgili mezunlar, seçiminiz hangi yönde olursa olsun onurlu bir yaşam mücadelesinin galibi olacağınıza dair inancınızı kimsenin zedelemesine izin vermeyin. Kendi çocuğum adına taşıdığım bu inancı sizin adınıza da taşıdığımı bilmenizi isterim.

Yrd.Doç.Dr. Adem YAVAŞ

TrackBack URI

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: